Instagram'dan Para Kazanmak 

30/10/2021

Instagram'dan para kazanmak son dönemlerde tüm Instagram kullanıcılarının aklından geçtiği bir konu olmuştur. Çünkü Instagram üzerinden yapılan reklamlar kişilere çok fazla para kazandırmaktadır. Bu sayede kendi işlerine ek olarak kişiler Instagram'dan para kazanmak için yollar aramaktadır.

Instagram'dan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekli?

Instagram'dan para kazanmak için belli bir takipçinin üzerine çıkmak gerekmektedir. Fakat buna net bir cevap tam olarak verilmemektedir. Çünkü Instagram'da ne kadar çok takipçi olursa olsun takipçilerin yaptığı etkileşime göre para kazanılmaktadır. Bu sebeple 1 milyon takipçisi olan bir kişinin eğer etkileşimi az ise Markalar tarafından çok fazla ücret talep edilmez. Fakat az takipçili olan bir insan çok fazla etkileşime sahip ise markalar tarafından çok büyük ücretler talep edilebilir. Bu sebeple önemli olan fazla takipçi değil etkileşim getiren takipçileri sahip olmaktır.

Instagram Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?

Instagram para kazanmaya başlama sağlamak isteyen kişilerin bir miktar takipciye ulaşmaları gerekmektedir. Fazla takipçili olan insanlara ise influencer ismi verilmektedir. Bunlar makro ve mikro olarak ikiye ayrılmaktadır. Mikro demek az takipçili Instagram kullanıcısı demektir makro ınfulencer demek de çok fazla takipçisi olan Instagram kullanıcılarına söylenmektedir.

Makro ınfluencer olmanın herhangi bir sınırı yoktur fakat en az 100.000 takipçisi bulunması gerekmektedir mikro ınfluencer ise 100.000'in altındaki takipcilere sahip olan kişilere denilmektedir. Kişiler ınfluencer olabilmek için istedikleri kitleye göre belli paylaşımlar yapmak ve bunları gönderi olarak paylaşmaları gerekmektedir. Bu paylaşımlar kaliteli olursa takipçi sayısı da o kadar artmaktadır. Tek bir konu üzerinden gidip fazla takipçiye ulaşmak daha kolaydır. Bu sebeple birden fazla konuyu bir arada bulundurmak yerine tek bir kitleyi hedef olarak belirlemek daha mantıklı olmaktadır.

Reklam Paylaşımları Yapmak

Instagram'dan para kazanma yöntemleri arasında reklam paylaşımları yapmaz bulunur. Bu reklam paylaşımları belli bir takipçi ye ulaşan kişilerin bazı ürünlerin görsellerini videolarını ve fotoğraflarını paylaşmaları anlamına gelmektedir. Bu paylaşımlar günlük saatlik ya da kalıcı olarak üçe ayrılmaktadır. Bu yapılan paylaşımların 6 saat ila 24 saat arasında çeşitli ücretlendirmeler verilmektedir. Yüksek büyük markalar genel olarak fazla takipçili olan insanlara hizmetlerini ve ürünlerini tanıtmak amaçlı ulaşıp reklam vermelerini sağlamaktadır. Bu sayede Instagram üzerinden para kazanmak mümkün olmaktadır.

Sponsorluk

Instagram'dan sponsorluk anlaşması yapmak genel olarak çok yüksek takipçili olan ınfluencerlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bazı büyük markalar çok uzun soluklu reklam çalışması yapmak isteyebilirler. Böylece bir sıra ulaşıp uzun süreli sponsorluk anlaşmaları yaparlar. Örneğin çok büyük bir spor mağazası pek çok ınfluencer ile anlaşma yapıp altı aylık ücret ödeyebilmektedir.

Reklam çalışması içerisinde paylaşılan fotoğraflarda, videolarda, Hikayelerde markanın etiketi yapılıp ürün tanıtılmaktadır. Bunun dışında daha fazla sponsorluk yapan kişiler direkt ürünlerin kendisini anlatarak tanıtmaktadır. Bunların hepsi farklı fiyatlar belirlenmektedir. Aynı zamanda tek bir gün, tek bir ürün paylaşımı yapılmaz. Altı ay süre boyunca aralıklı olarak bu markanın ürünlerini paylaşmak ve doğal bir şekilde kullanıp memnun kalıyor muş gibi göstermek gerekmektedir.

Ürün Pazarlama

Instagram'dan para kazanma yolları arasında bir diğeri ise kişilerin kendi ürünlerinin pazarlığının yapılmasıdır. Örneğin çok büyük takipçi kitlesine ulaşmış olan kişiler kendi makyaj malzemelerini, kendi vücut kozmetik ürünlerini, kendi saç ürünlerini, kendi spor malzeme ürünlerini üretip Instagram üzerinden satışa çıkarmaktalardır.

Eğer az takipçisi olan bir kişi ürettiği ürünleri satmak istiyor ise ilk olarak belli bir takipçi kitlesine ulaşması gerekmektedir. Bu takipçi kitlesine ulaşmak için sahte hesaplar kullanılmaması gerekir. Çünkü sahte hesaplar Instagram üzerinde kullanıldığı zaman diğer müşterilerin güvenlerini kılmaktadır. Bu sebeple Instagram üzerinden satış yapmak isteyenler daha organik bir kitle sağlaması gerekir. Organik bir kitle için de düzgün, kaliteli ve düzenli paylaşım yapılması gerekmektedir.

Başka Sayfaları Tanıtma

Instagram'dan para kazanmak isteyen kişiler yine belli bir takipçi ulaştıktan sonra farklı sayfaların reklamlarını yapabilirler. Örneğin e ticaret, haber siteleri, blog sayfaları gibi bazı sayfaların reklamları için liglere kişilerin kendi sayfalarından paylaşılabilir. Bunun için belli bir fiyatlandırma yapılmaktadır. Bu fiyatlandırmalar her iki tarafa da uyduğu zaman reklam anlaşmaları yapılabilir.

Aynı zamanda daha büyük bir Instagram takipçi kitlesine ulaşmak isteyen kişiler başka bir yüksek takipçili Instagram sayfasıyla karşılıklı olarak anlaşmaya gelebilir. Yani herhangi bir ücret ödenmeden birbirlerinin sayfalarını tanıtabilirler, bu şekilde diğer sayfanın takipçi kitlesi de kendine göre bir sayfa olup olmadığını anlar ise takip etmeye başlayabilir. Bu şekilde de organik bir kitle sağlanabilir.

Satış Ortaklığı

Instagram'dan para kazanma yolları arasında bir diğeri de satış ortaklığı yapmaktır. Satış ortaklığı bir mağazanın ürünlerinin ınstagram kullanıcıları tarafından reklam yapılması anlamına gelmektedir. Yani İnfluencerlar genel olarak bir mağazadaki ürünlere reklamını yapmak için mağazadan bir link almalıdır. Bu linki kendi Instagram adresleri üzerinden paylaştıkları zaman linke gelen tıklama sayısı ve o link üzerinden yapılan alışveriş sayısına göre belli bir komisyon almaktalardır.

Bu şekilde hem reklam veren mağaza hem de ınfluencerlar aynı anda para kazanabilmektelerdir. Bu takipçi sayısı 10.000'i geçen her Instagram kullanıcısı tarafından yapılabilen bir yöntemdir. Yani bir kişinin ne kadar fazla takipçisi var ise o kadar fazla tıklanma olacak demektir. Bu sayede yüksek takipçili ve yüksek etkileşimli kişilerin para kazanması da artmaktadır. Çok yüksek takipçisi olan kişilerin ise komisyonları takipçi sayısına göre arta bilmektedir.

© 2021 Anthony Garfield. All rights reserved.
Powered by Webnode
Create your website for free!