Facebook'tan para kazanma teknikleri

18/10/2021

Facebook'tan para kazanmak herkesin isteyebileceği bir yoldur. Çünkü sadece çok fazla takipçiye sahip olur, bir iş yükü olmadan gönderi paylaşılarak yüksek miktarda para kazanılır. Bir iş yükü yoktur fakat yüksek takipçiye sahip olmak büyük bir emek gerektirir. Facebook'ta reklam verip ürünlerini tanıtmak isteyen markaların ilk baktığı şeyler beğeni sayısı ve takipçi sayısıdır. Facebook para kazanma yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır.

Satış Ortaklığı Yapmak

Facebook'tan para kazanmak için yapılacaklar arasında satış ortaklığı bulunmaktadır. Satış ortaklığı, markaların reklam yapmak için facebook sayfalarına ulaşmasıyla olur. Facebook sayfa yöneticisine bir miktar para vererek bu reklamı yapma şansına sahip olurlar. Bu şekilde her iki taraf da kazanmış olur.

Siteye Ziyaretçi Çekmek

Facebook para kazanma aracı olduğu için bazı web siteler facebook sayfalarıyla iletişime geçip web sitelerini paylaşmaktadırlar. Facebook sayfa yöneticisine ulaşıp gönderi olarak web sitesi linki paylaşıldığı zaman pek çok tıklanma olur. Bu şekilde hem kendi web sitelerini tanıtmış hem de tıklanmadan para kazanmış olurlar. Web sitesine tıklanması için de Facebook sayfasının yöneticisine belli bir miktar para verilmektedir.

Youtube Kanalına Ziyaretçi Çekmek

Facebook'tan nasıl para kazanılır diye bakıldığında diğer sosyal medya platformlarıyla etkileşimde olmanın da para kazandırdığını bilmek gerekir. Youtube kanalları izlenmeyle doğru orantılı olarak para kazanmaktadırlar. İzlenme sayılarının artması için kanal sahipleri Facebook'ta yüksek takipçisi olan sayfalara ulaşarak, kanallarının ve videolarının tanıtımının yapılmasını isteyebilirler. Facebook'ta videonun yayınlanması takipçilerin dikkatini çeker ve izlettirir. Bu sebeple hem youtube kanalı olan birey hem de facebook sayfa yöneticisi kazanmaktadır.

Facebook'tan Reklam Alarak Para Kazanmak

Facebook'tan kolay para kazanma sadece takipçilerin çok olmasıyla da olmuyor. Gönderiler, reklamlar paylaşıldığı zaman takipçilerinin geri dönüşleri de önemlidir. Bu geri dönüşler fazla yorum, fazla beğeni gibi etkileşimleri gerektirir. Çünkü bazen çok takipçi varmış gibi görünse de etkileşim yoksa takipçilerin çoğu sahte hesaptır. Bu tarz bir sayfaya da hiçbir marka reklam vermek istememektedir.

Hem fazla takipçi hem de fazla etkileşim olan hesaplara markalar ulaşıp reklam vermek istemektedirler. Reklam verenler kendileri ulaşır. Yani reklam için herhangi bir arayışa da gerek kalmamaktadır. Fazladan reklam almak isteyen ve reklam verenlerin yazmalarını beklemek istemeyenler de bazı sitelerden reklam verenlere ulaşabilir.

Facebook'tan Para Kazanmak İçin Yollar

Facebook sayfa açarak para kazanmak için ideal bir sosyal medya platformdur. Facebook'ta çok takipçiye ulaşmak için yapılması gereken bazı adımlar şu şekilde;
• Eğer Facebook sayfası para kazanmak amaçlı açılıyorsa, kişisel sayfalar kullanılmamalıdır. Daha profesyonel bir hesap olursa daha çok ciddiye alınır.
• Facebook üzerinden iş sayfası kurulduktan sonra profil fotoğrafı ve profil kapak fotoğrafı oluşturmak iyi bir izlenim verir. Bu şekilde sayfa sahibinin hedef kitlesi de sayfayı daha kolay bulur.
• Facebook sayfalarında en uzak durulması gereken konulardan biri siyasettir. Sayfanın kitlesi siyasi görüşler için 2- 3'e ayrılabilir. Bu sebeple sayfanın sahibi ne kadar politik görüşlere sahip olursa olsun bu görüşlerini sayfada paylaşmamalıdır.
• Sayfada herhangi bir yazı gönderirken, yazı kısa ya da uzun olsa da bir fotoğraf eklenmelidir. Bu fotoğraflar sayfanın hedef kitlesinin dikkatini çeker. Eğer esprili bir sayfaysa komik fotoğraflar paylaşılabilir. Paylaşılan fotoğrafların metin tabanlı olması da dikkat çeker.
• Facebook sayfalarında paylaşım yapılırken gönderinin paylaşıldığı zaman çok önemlidir. Doğru zamanda paylaşılan gönderiler sayfanın ve gönderimin beğenisini, yorumunu etkileşimini iyi yönde etkilemektedir. Her sayfanın hedef kitlesi farklı olduğu için deneyerek doğru zamanı bulmak gerekir.
• Facebook sayfasında en önemli adım içeriktir. İçeriğin ilginç ve bilgilendirici olması kitlenin kalmasını ve yeni takipçilerin artmasına sebep olur. Aynı zamanda içeriklerin kaliteli olması marka oluşturma olanağı sağlar bu sayede yayınlananların planlı olması gerekir.
• Facebook'ta paylaşılan gönderilere dikkat çekici anahtar kelimeler eklemek önemlidir. Resimler ve yayınlar ne kadar iyi olursa olsun, anahtar kelimeler eklemek gönderiyi ön plana çıkarır ve etkileşimi artırır.
• Facebook'ta video izlemek kullanıcılar tarafından çok kullanılır. Bu yüzden sayfayı tanıtıcı videolar hazırlama ya da sayfa içeriğine uygun ilgi çekici videolar da hazırlanabilir. Bu sayede yeni takipçiler de kazanılır yorum, beğeni gibi etkileşimler de artırılır.
• Video paylaşımı hazırlanırken alt yazı eklemeye de özen gösterilmelidir. Hatta çoğu zaman videoda ses kullanmayıp sadece alt yazı da eklenmektedir. Alt yazı daha dikkat çekici hale geldiği için video içerisinde daha uzun kalınır bu sayede de videonun etkileşimi artar.
• Gönderilerin altında takipçiler şikayet, soru ya da istek türünden yazılar bırakabilmektedir. Bunları görmezden gelmeyip cevaplamak takipçilere ilgi gösterildiğini belli eder ve bu sayede hayranların daha çok hoşuna gider.
• Takipçi kitlesi belli bir yere ulaşmadan reklam almamak gerekir. Az sayıda takipçisi olan hesaplara zaten az miktarda ücret gelmektedir. Kaliteli gönderilerden daha çok reklam görünmesi takipçilerin kaçmasına yol açar.
• Takipçilerin artması en başta çok yavaş ilerlemektedir. Fakat 20 bin takipçiden sonra, gönderiler 20 bin kişinin sayfasında yer alacağı için bir anda takipçi sayısı artabilir. Bu sebeple sabırlı olmak ve her zaman kaliteli içerikler üretmek gerekir.
• Toplumsal değerlere önem gösterilmeli ve insanlara değer veren paylaşımlar yapılmalıdır. Özellikle din, ırk ya da dil ayrımı yapılan paylaşımlar sayfalarda bulunmamalıdır. Bu sebeplerden dolayı takipçi kaybedilebilir. Ve her bir takipçi kaybetmek Facebook'tan para kazanmaktan o kadar uzaklaştırır.
• Facebook'u para kazanmak için kullanmak isteyen bireyler genel olarak aynı taktiklerle, aynı mantıklarla hareket ederler. Aynı içerikten çok fazla olması da takipçileri çok böler. Bu sebeple sayfada özgün projeler üzerinde çalışmak gerekir.

© 2021 Anthony Garfield. All rights reserved.
Powered by Webnode
Create your website for free!